سیستم plc ، بررسی ماهیت این سیستم، مزیت ها، ویژگی های آن و اهمیت استفاده از آن در صنعت

دلیل اینکه تشریح HMI ها را برای انتها مقاله انتخاب کردیم، این است که از آنها برای برقراری ارتباط با کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر استفاده می شود و به این ترتیب، کل سیستم کامل می شود. در حالی که SCADA یک سیستم از راه دور را نشان می دهد که برای برقراری ارتباط و جمع آوری داده ها استفاده می شود، HMI یک ماشین لوکال و محدود به یک محل است که قادر به انجام همان کار است. اما همانطور که گفتیم تنها تفاوت این است که HMI ها ماشین های لوکالی هستند.

احتمال دارد علت این باشد که ماژول ورودی نمی تواند سیگنال ورودی را به درستی به سطح ولتاژ منطق مورد نیاز ماژول پردازنده تبدیل کند، در این صورت باید ماژول ورودی تعویض شود. اگر با جایگزین کردن ماژول مربوطه مشکل حل نشد باید سیم کشی چک شود. اگر سیم کشی هم بدون عیب و نقص باشد، احتمال دارد مشکل از رک I/O، کابل ارتباطی و یا در نهایت از پردازنده باشد. پی ال سی فتک Fatek PLC یک کنترلر قابل برنامه ریزی ساخت کشور تایوان است، یادگیری بسیار راحت و طرز استفاده ساده از ویژگی های بسیار مهم این محصول هستند. دارای نرم افزار رایگان و آسان برای انجام پروژه های ساده و همچنین قیمت بسیار مناسبی دارد. در این آموزش تیم نیک صنعت به صورت خیلی ساده به شما توضیح داده که چگونه این نرم افزار را تهیه و نصب کنید.

آنها تعداد ثابتی از اسلات های ماژول سخت افزاری دارند و به طور کلی طرح بندی ماژول سخت افزاری سفارشی دارند. مانند ماژول منبع تغذیه، ماژول پردازنده ، ماژول های ارتباطی و سپس ماژول های ورودی و خروجی. قیمت پی ال سی plc با توجه به نوع دستگاه، نوع خروجی و ورودی، تعداد ورودی و خروجی، نام برند تولید کننده پی ال سی، مقدار ولتاژ، سرعت plc و میزان دقت آن متفاوت است.

نکات کلیدی در مورد سیستم PLC

همچنین در صورتی که می‌خواهید در خصوص سیستم‌های کنترلی قدیمی و همچنین تاریخچه پی ال سی بیشتر بدانید، حتماً سری به مقاله تاریخچه PLC در وبسایت ایران اتوماسیون بزنید. به همین علت افراد و شرکت‌های مختلفی، مدتها روی سیستمی کار کردند که این مشکلات را برطرف کند؛ و در نهایت پی ال سی به عنوان جایگزین این سیستم ارائه شد. اما قبل از ورود دقیقتر به پی ال سی، بهتر است نگاهی به کنترل در صنعت پیش از ظهور PLCها بیندازیم.

چگونگی عملکرد این سیستم ها

بعد از این مرحله سی پی یو به ساز و کارهای داخلی و دیگر وظایف خود می پردازد. با توجه به نتیجه ای که برنامه اجرا شده دارد، پردازنده، داده بدست آمده را در ماژول خروجی می نویسد و این کار باعث به روز شدن تمامی وضعیت ها می گردد. انجام این مراحل تا زمانی ادامه پیدا می کند که سیستم plc در حالت اجرایی خود باشد.

سیستم plc ، بررسی ماهیت این سیستم، مزیت ها، ویژگی های آن و اهمیت استفاده از آن در صنعت سیستم های اسکادا در انرژی، تولید، نیرو، بازیافت، حمل و نقل، نفت و گاز و همچنین بسیاری از صنایع دیگر استفاده می شود. برای برنامه‌نویسی PLCاز یک رایانه‎ با نرم‌افزار اختصاصی PLCاستفاده می‌شود. در این منطق به جای کلمات از نمادها برای شبیه‌سازی کنترل منطقی رله استفاده می‌شود.

مزایای تابلو PLC:

منطق نردبان به جای کلمات، از نمادها برای شبیه سازی از کنترل منطق رله واقعی قیمت پی ال سی استفاده می کند. این نمادها توسط خطوط به هم متصل می شوند تا جریان را مانند تماس و سیم پیچ از طریق رله نشان دهند. با گذشت سال ها تعداد نمادها افزایش یافته است تا سطح بالایی از عملکرد را بتواند ارائه دهد. PLC ها همچنین نشانگرهای تشخیصی ارائه می‌دهند که وضعیت PLC و CPU را نشان می‌دهد.

  • طراحی کنترل کننده ها به صورتی است که برای شرایط سخت مناسب بوده و در برابر سرما، گرما، گرد و غبار، رطوبت و غیره محافظت شده اند.
  • به راحتی برنامه‌نویسی می‌شود و به راحتی زبان برنامه‌نویسی آن درک می‌شود.
  • این نمادها توسط خطوط به هم متصل می شوند تا جریان را مانند تماس و سیم پیچ از طریق رله نشان دهند.
  • PLC ها را می توان به روش های مختلفی برنامه ریزی کرد ازمنطق نردبانی گرفته تا زبان های برنامه نویسی مانند BASIC و C و…
  • که با پیشرفت الکترونیک و با ورود plc ها به صنعت تمام این وظایف به این کامپیوتر کوچک ولی پر کاربرد سپرده شد .
  • به این منظور مدل PLC S7400 برای کنترل پروژه های بزرگ صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد.

رک از یک جدول تصویر ورودی 8 کلمه ای و همچنین یک جدول تصویر خروجی 8 کلمه ای استفاده می‌کند. گروه ورودی و خروجی را می‌توان به عنوان کلمه ای که در فایل جدول تصویر خروجی و همچنین کلمه مربوطه در فایل جدول تصویر ورودی قرار دارد تعریف کرد. بنابراین با کمک رک می‌توان به راحتی ماژول‌های ورودی و خروجی را نزدیک دستگاه‌های میدانی قرار داد و به همین دلیل به سیم‌کشی کمتری نیاز است.

در صورتی که علاقه مند به یادگیری پی ال سی هستید و می خواهید به صورت حرفه ای با این تابلو و کاربردهای آن آشنا شوید، توصیه می کنیم در دوره های آموزش پی ال سی ثبت نام نمایید. اطلاعات ورودي از طریق سنسورها دریافت و در حافظه ذخیره می گردند ، این اطلاعات با توجه به فرامین موجود در حافظه پردازش شده و سپس خروجی ها به نحوي مناسب ساخته می شوند . هر PLC داراي زبان برنامه نویسی خاص خود بوده که رابط بین کاربر و سخت افزار PLC می باشد . در این مقاله راجع به ترنسمیتر و انواع آن و نحوه اتصال ترنسمیتر به انواع پی ال سی برندهای مختلف (دلتا، زیمنس و …) صحبت می‌کنیم.