نحوه کاشت نهال پسته و مناسب‌ترین خاک،‌ هوا و فصل برای کاشت آن فروشگاه بهاران | nahalfa

هدف از انجام هرس فرم تربیت و فرم‌دهی درختان جوان پسته، ایجاد اسکلت قوی و محکم و شکل مناسب درخت است به نحوی که عملیات مختلف باغی و برداشت محصول به بهترین صورت انجام گیرد. هنگام خرید نهال پسته حتماً نهال ها را از نظر سالم بودن قسمت های مختلف بازرسی کنید. ریشه نهال ها نباید پیچ و تاب خورده باشند؛ یا دارای آفت های گیاهی یا بیماری‌های گیاهی باشند؛ ریشه نهال ها باید سالم باشند و هیچگونه اثراتی از جمله پوسیدگی یا سوختگی یا گره خوردگی روی آن وجود نداشته باشد. ساقه ها و برگ‌ها و شاخه‌های جوان نهال پسته باید شاداب و سالم باشند و هیچگونه حشرات یا بیماری هایی روی آن مشاهده نکنید.

نهال پسته ✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال پسته [ زمستان ۱۴۰۱ ]

بهترین نهال پسته؛ برای رشد مناسب نیاز به خاک لومی یا ایمونی دارد؛ خاکی که ترکیبی از شن، سیلت ، ماسه و خاک رس است و از نظر ارزش غذایی برای رشد گیاه بسیار سرشار بوده و مناسب است. این میوه در ایران انواع گوناگون دارد و برخی اقلام بسیار سرشناس هستند؛ برای بهترین پسته، می‌توان اقلامی مانند احمدآقایی، کله قوچی، اکبری و… را نام برد. به ازای هر 10 اصله نهال پسته اکبری، کاشت یک رقم گرده افشان لازم می‌باشد.

بیماری و آفت درخت پسته

نحوه کاشت نهال پسته و مناسب‌ترین خاک،‌ هوا و فصل برای کاشت آن فروشگاه بهاران | nahalfa همانطور که می دانید پسته یکی از پرطرفدارترین آجیل ها با خواص فراوان است. پسته دارای چربی های سالم، آهن، فیبر، پروتئین، فسفر، فیبر، منگنز و مس است. این میوه خشک به دلیل فواید فراوان و طعم لذیذش در بین مردم محبوبیت نهال فا دارد. پسته در کشور ما انواع مختلفی دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

  • همچنین آبیاری بیش از حد و وجود علف‌های هرز باعث گسترش سریع بیماری می‌شود.
  • درخت پسته ی این نژاد قابلیت رشد و باردهی به نسبت بیشتری در برابر ارقام بذری می باشد.
  • با احداث یک سیستم آبیاری ارزان و انتخاب محیطی سازگار بانهال پسته فندقی، بهترین نتیجه حاصل می شود.
  • علاوه بر این ، نیاز آبی پسته بسیار کم است ، اما این بدان معنا نیست که گیاه معمولاً به آبیاری احتیاج ندارد.
  • از گیاهان زراعی مناسب و متداول در کشت مخلوط میتوان گندم، جو، یونجه، چغندر، شلغم، ضداب و زعفران را نام برد.

در زمانخرید نهال پسته؛لازم است که تمام قسمت های آن را با دقت بررسی کنید. ریشه های نهال باید کاملا صاف و بدون گره باشند، اگر به صورت گلدانی عرضه می شوند دارای تهویه مناسب باشند تا پوسیدگی در آن ناحیه به وجود نیاید. برای افرادی که می خواهند از ارقام تجاری و پر بازده ارقام پسته استفاده کنند،نهال پستهپیوندی ( مانند پسته اکبری پیوندی ) گزینه ی مناسبی برای اهداف اقتصادی می باشد زیرا با انجام تغییرات ژنتیکی که بر روی نهال ها انجام دادند به گونه ای اصلاح شده تبدیل شدند. همچنین خاک باید به گونهای باشد که درخت پسته بتواند در آن ریشه کند. در مناطق دارای آب و هوای گرم و متعدل و همچنین در نواحی با اقلیم نيمه سردسير، بهترين زمان كاشت نهال پسته، فصل پائيز پس از خواب رفتن نهال پسته است.

فاصله کاشت درختان در اکثر باغهای پسته به دلیل عدم آگاهی باغداران، فواصل کاشت رعایت نشده و باغ هایی با شکلهای نامنظم و متراکم مشاهده میگردد که علاوه بر عدم رعایت اصول صحیح باغداری، مشکیات عملیات داشت و برداشت را دارد. به منظور جلوگیری از بروز این مشکل، فاصله مناسب بین دو ردیف 8-6 متر و روی ردیف 4-3 متر توصیه میشود. پوسیدگی ریشه فیتوتورا یک بیماری قارچی دیگر ناشی از خاک است. عامل در ابتدا به ریشه‌ها حمله کرده و آنها را ضعیف می‌کند.

خرید نهال پسته اوحدی