چهارمین وبینار تخصصی چگونه لایحه مالیاتی بنویسیم؟ سرمایگان مشاوره مالیاتی خدمات حسابداری | تکس مپ

چهارمین وبینار تخصصی چگونه لایحه مالیاتی بنویسیم؟ سرمایگان مشاوره مالیاتی خدمات حسابداری | تکس مپ

در مورد هایی وکیل بصورت یکسان با وقت رسیدگی به دو دعوا (کیفری و حقوقی) مواجه میشود. در این مورد ها به خاطر الزام قانونی ، وکیل باید به دعوای کیفری (دادگاه کیفری دو، کیفری) یک مراجعه نماید. و برای دادگاه حقوقی (مدنی) ، لایحه ای ( لایحه دفاع مالیاتی ) را بفرستد. باید مدارک و اسناد مالی را به‌صورت کامل تدوین و به لایحه اعتراضی ضمیمه کرده و به مراجع قانونی مربوطه ارائه دهید. اگر تمام اعضای هیئت‌مدیره شرکت با یکدیگر هم رای باشند و اسناد را به‌درستی در اختیار وکیل یا حسابدار قرار دهند، احتمال موفقیت شما در کاهش میزان عوارض مالی بیشتر خواهد بود. یکی از دیگر نکات ضروری برای تنظیم دفاعیه از مودی، استناد دادن شخص مودی و یا وکیل وی به قوانین مربوطه و نقطه نظراتی است که توسط شورای عالی و دیوان عدالت اداری تصمیم گیری شده است.

  • اگر فرد مشمول زنده باشد و برای رسیدگی به امور خود، کسی را بعنوان وکیل خود معرفی نکرده باشد، رسیدگی به مراحل دفاع مالیاتی بر عهده خود شخص خواهد بود.
  • به طور مثال اگر صلاحیت رسیدگی به اعتراض مودی، برابر قانون به ممیز مالیاتی داده شده باشد در تنظیم دفاعیه مالیاتی باید حدود و صلاحیت ممیز مالیاتی را در نظر داشت.
  • و می توانند جهت بررسی شکایت مدارک لازم را به اداره مالیات تحویل دهند.
  • دفاع مالیاتی باید توسط افرادی که آگاهی لازم از قوانین و دستورالعمل های حسابرسی صورت بگیرد.

از آن‌جا که این امکان وجود دارد که ماموران مالیاتی در تعیین و محاسبه مالیات دچار اشتباه یا خطا شده باشند، قانونگذار برای جلوگیری از تضییع حقوق مؤدیان، برای آن‌ها حق اعتراض قائل شده است. به این صورت که افراد می‌توانند تا 30 روز بعد از تاریخ ابلاغ برگ تشخیص مالیات، باید مراتب اعتراض و طرح دعوای مالیاتی را به سازمان اعلام نمایند. سپس متناعتراض به برگ تشخیص مالیاتیمؤدیان از سوی سازمان امور مالیاتی مورد بررسی قرار گرفته و زمانی جهت رسیدگی پرونده در هیات حل اختلاف مالیاتی اعلام می‌گردد. لایحه دفاعیه به نوشته‌ای می‌گویند که مؤدیان در دفاع از خود به مراجع حل اختلاف مالیاتی تسلیم می‌نمایند. در بسیاری از موارد، افراد نسبت به مالیات تعیین شده از سوی سازمان امور مالیاتی اعتراض دارند. این اعتراض بایستی در قالب یک نوشتار که از سوی شخص معترض تنظیم می‌شود، به سازمان امور مالیاتی تسلیم گردد.

خدمات دفاع مالیاتی

در پیشگیری مالیاتی بهتر است از یک مشاور ماهر و با تجربه کمک بگیرید تا به موفقیت شما کمک کند. کارمنتو با مشاوران متخصص و مجرب در پیگیری امور مالیاتی در کنار شما خواهد بود. مشاوران مجموعه ماناحساب به صورت آنلاین و تلفنی پاسخگوی سوالات شما هستند تا بدون نگرانی مشکلات مالیاتی خود را برطرف کنید. در تنظیم دفاعیه مالیاتی و نحوه نوشتن دفاعیه مالیاتی باید رعایت اختصار و آیین نگارش پارسی به عمل آید و از تنظیم دفاعیات طولانی و طرح مطالب تکراری پرهیز گردد. اگر مالیات دهنده (مودی) در قید حیات است و محجور نیست و در امور مالیاتی خود به شخصی وکالت داده است تنظیم و ارائه دفاعیه مالیاتی به عهده وکیل مودی خواهد بود؛ مشروط بر آن که در وکالتنامه، اختیارات لازم و کافی برای دفاع از امور مالیاتی خود را به وکیل مربوطه اعطا نموده باشد.

نمونه لایحه مالیاتی:

به فردی متعهد و کار بلد در این زمینه که تخصص در این کار داشته باشد بسپارید. دفاع مالیاتی را می توانید به به شخصی بسپارید که از اصول و قوانین حقوقی به خوبی آگاه باشد. اگر حسابدار گروه مالی از این مهارت برخوردار باشد و تمامی ادارات حسابرسی، اظهارنامه ها و گزارشات مالی تحت نظر او انجام شده باشد، بهترین انتخاب برای انجام این کار می باشد. در غیر این حالت یک تیم متشکل از مشاورین حقوقی و حسابداران مؤسسات تشکیل دهید تا بتوانند به بهترین حالت از عهدۀ این امر مهم بر بیایند. همچنین وکیل شرکت در صورتی که اختیارات لازم برای دفاع مالیاتی از شخص حقوقی را دارا باشد می‌تواند با حضور در مراجع قانونی از حقوق مالیاتی شخص حقوقی دفاع کند. دفاع مالياتي بايد توسط فرد آشنا به قوانين و اصول حسابداري و كنترل دفاتر مالي، گزارشات و به طور كلي عمليات مالي مؤسسات انجام شود.

شاید بهترین فرد برای چنین اموری، حسابداری باشد که به قوانین حقوقی آشنا است. این حسابدار باید دست بازی داشته باشد و تمام دفاتر حسابرسی، اظهارنامه‌ها و گزارش‌ها زیر نظر وی تهیه شود. مزیت استفاده از مدافع حقوقی این است که به جای فردی ناآگاه، فردی متخصص (و گاهی گروهی متخصص) پیگیر امور مالیاتی شما است و دفاع مالیاتی شما با چالش‌های جدی روبه‌رو نخواهد شد. باید یک مشاوره حقوقی که به قوانین حقوقی مالیاتی تسلط کافی داشته باشد. یک حسابدار مالی که از توانایی بالایی برخوردار باشد و تمامی دفاتر حسابرسی، اظهارنامه ها و گزارش های مالی که زیر نظر مشاوره حقوقی انجام میشود بهترین گزینه برای دفاع مالیاتی است. در تنظیم دفاعیه مالیاتی موضوع تصمیم اقدام یا مورد مالیاتی که مورد اعتراض است باید به طور دقیق مشخص و تصریح گردیده باشد.